niedziela, 28 lutego 2010

Racuszki od 10 miesiąca



Nigdy nie wiem co zrobić Kindze na podwieczorek. Wciąż dziecko kaszki jeść nie może przecież...choć smaków ma setki - prawie. Postanowiłam więc pokombinować i tym samym wyszły cieszące się popularnością racuszki :)

Składniki

- małe kwaskowate jabłko
- żółtko jaja (dokładnie oddzielone od białka)
- pół szklanki mleka modyfikowanego
- 2-3 łyżki mąki
- ew. olej

Sposób przyrządzania:

Jabłko umyj, obierz, usuń gniazdo nasienne, pokrój w drobne kawałki.
Zmieszaj żółtko, mleko oraz mąkę (ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany).
Połącz jabłko z ciastem. Nabieraj łyżką masę i smaż na teflonowej patelni. Możesz smażyć bez tłuszczu lub pędzlem rozsmarować na jej powierzchni odrobinę oleju. Masa musi się dobrze ściąć.




poniedziałek, 22 lutego 2010

Najulubieńszy :)


Na drugie danie jedne dzieci wolą rybkę, inne mięso a moja Kinga przepada za tym właśnie zestawem. Prosty, smaczny zdrowy. Łatwo się go przygotowuje, przywołuje moje wspomnienia z dzieciństwa i w wersji dla Kini ma ten niepowtarzalny smak...ten, który dla nikogo innego mi nie wychodzi. Tu pewnie wynikiem są ziemniaczki ale...któż to wie :) Może to matczyne serce?

Sposób przygotowania?

Ziemniaki gotuję z odrobiną soli a po ugotowaniu rozdrabniam je widelcem z dodaniem odrobiny masła no i 30 ml mleka modyfikowanego przygotowanego wg przepisu z puszki.
Kiedyś chciałam zrobić prawdziwe piure i ziemniaki potraktowałam blenderem. BŁĄD. Zrobiła się z tego klejąca paciaja.

Marchewkę drobno kroję i wrzucam na wrzątek. Gotuję pod przykryciem w małej ilości wody. Nie dodaję do niej nic. Odsączam i podaję na talerz.

Jajko zrobione w mikrofali na kawałeczku masełka. Przykryte talerzykiem nie wybucha :) hahaha. Gdy mam więcej czasu wbijam jajo na miseczkę, miseczkę kładę na garnek z gotującą się wodą i tam pozwalam mu się ściąć.


Proste danie a widok dziecka piszczącego z zachwytu nie do zapomnienia.



piątek, 19 lutego 2010

Brokułowa



Zupka brokułowa dobra jest na chłody. Dodaje wigoru, syci i rozgrzewa. O ile jednak dzieci znajomych wcinać potrafią brokuły pod każdą postacią to Wasze dziecko nie koniecznie musi polubić zupkę brokułową...Kinia niezbyt za nią przepada ale, że jest grzeczna i nią się naje :)

Składniki
- Kilka róży brokułu
- Marchewka
- Pietruszka
- Kawałek selera
- Ziemniak
- 30g mięsa np z piersi kurczaka
- Łyżeczka masła

Ziemniaki wyszorować, obrać, pokroić w kostkę, ugotować. Pod koniec gotowania dodać róże brokułów i mięso. Mięso po ugotowaniu rozdrobnić, zupkę można zmiksować, dołożyć masło i ewentualnie zabielić 30ml mleka modyfikowanego, przygotowanego wg przepisu.



czwartek, 18 lutego 2010

Barszcz czerwony od 7 miesiąca



Barszcz czerwony każdy lubi. Podobno wpływa na poprawę krwi (?) ale jakoś nie poszukałam czy tak jest faktycznie. Na pewno jest zdrową i smaczną zupką, którą szczerze polecam dla dzieci ponieważ Kini zasmakowała bardzo i wierzę, że w innych przypadkach też tak właśnie będzie.

Składniki

- pęczek włoszczyzny
- dwa nieduże buraki
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- sól
- pieprz
- łyżeczka oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek

Sposób przyrządzania:

Włoszczyznę umyj, obierz, pokrój, zalej wodą, gotuj, dodając sól, ziele angielskie i liście laurowe.
Buraki wyszoruj, obierz ze skórki, zetrzyj na tarce (lub rozdrobnij malakserem). Przełóż do garnka, zalej bulionem warzywnym, gotuj do miękkości. Na końcu wlej olej lub oliwę. Jeśli odcedzisz buraki, otrzymasz czysty barszcz.

Ja jednak wszystko na początku miksowałam a teraz rozdrabniam widelcem gotując w ten sposób całkiem gęsty barszcz...może zupkę buraczkową...nie ważne. Dobre jest :)




środa, 17 lutego 2010

Krupniczek od 9 miesiąca.



Zawsze pamiętam wyjątkowy smak maminego krupniku. Niby takie nic a jednak w pamięć się wryło. Gotowałam go od zawsze ale nigdy nie smakował mi tak, jak wówczas. Dopiero gotując go dla Kini odnalazłam ten smak...
Co spowodowało, że krupnik znowu zaczął smakować wyjątkowo? Chyba serce wsadzone w jego przygotowanie :)

Składniki

- marchewka
- pietruszka
- ćwierć niedużego selera
- l kawałeczek pora
- ziemniak
- 2-3 łyżki ugotowanego i rozdrobnionego mięsa (drób
- cielęcina)
- 2 łyżki kaszy jęczmiennej
- liść laurowy
- 2 kulki ziela angielskiego
- pół łyżeczki masła lub oliwy z oliwek
- szczypta soli

Sposób przyrządzania:

Kaszę wsyp do garnka, zalej ok. pół litra zimnej wody, dodaj sól, liść i ziele - zagotuj.
Warzywa dokładnie wyszoruj, obierz i drobno pokrój. Wrzuć do garnka na wrzącą wodę z kaszą. Gotuj do miękkości. Dodaj mięso, pół łyżeczki masła lub oliwy z oliwek.
Możesz zabielić krupniczek odrobiną rozpuszczonego w wodzie mleka modyfikowanego.



Dlaczego tak?

Ponieważ żywienie dziecka jest bardzo ważne postanowiłam zrobić to jak najlepiej. Ile jednak mama ma dylematów związanych z przygotowaniem posiłków i razy zadaje sobie pytanie i co dziś zjemy? wiedzą tylko mamy.
Żeby więc ułatwić sobie i innym życie postanowiłam zaprosić Was do Kiniowego stołu i pokazać co smakuje latorośli mojej w poszczególnych etapach jej rozwoju.
Zapraszam do aktywnego udziału w tworzeniu tego bloga.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...